Alberto Gnerro - routesetter svetových súťaží

 

    Rozprávali sme sa s Albertom Gnerrom - talianskym športovým lezcom a jedným z najznámejších routesetterom svetových lezeckých šampionátov. Ako sám hovorí, už netrénuje tak veľa ako v minulosti ale správna technika a motivácia ho posúva ďalej.

 

    Alberto, kedy si začal liezť a prečo?

Lezeniu som sa začal venovať v roku 1986. Pozrel som si video Patricka Edlingera v telivízii.  Okamžite ma inšpiroval. Bol pre mňa príkladom úžasného spojenia fyzických možností a mentality víťaza.

   Čomu sa venuješ v súčasnosti?

Všetko, čo robím dnes, je stále spojené s lezením a lezeckým svetom. Som zakladateľom a majiteľom lezeckej školy Runout Climbing School, venujem sa navrhovaniu lezeckých ciest na lezeckých šampionátoch na medzinárodnej urovni. Taktiež sa venujem svojej lezeckej značke Docrock, ktorú som založil pred niekoľkými rokmi. Všetky tieto aktivity  mi berú množstvo času, ale lezecká vášeň ma vždy nakopne a dáva motiváciu.

 

    Ako tráviš voľný čas?

Mám aj svoju rodinu, ktorej sa snažím venovať. Pre lezenie si však stále hľadám trošku času. Stále hľadám nové lezecké výzvy a projekty. Cestovanie však nie je vždy ľahko realizovatelné práve kvôli mojím súčasným pracovným aktivitám. Samozrejme aj tak mám svoje obľúbené miesta, kde sa rád vraciam ako napr. Saint Leger du Ventoux vo Francúzku či Margalef v Španielsku. Rád však hľadám nové miesta aj v mojom okolí v Taliansku, stále mi to dodáva energiu a vášeň pre lezenie.

    Tvoja spoločnosť DOCROCK je oficiálnym distribútorom značky Gilmonte v Taliansku. Nás to samozrejme veľmi teší, že nás zastupuješ prave ty. Aká je spätná väzba od tvojich zákazníkov o lanách GILMONTE?

S distribúciou vašich lán som začal práve pre veľmi rýchlu pozitívnu odozvu lezcov, vyskúšal som si ich aj sám. Počas posledných 2 rokov sa Gilmonte laná posunuli výrazne dopredu a dostávam na ne od zákazníkov dobré referencie.  Ja osobne veľmi odceňujem ľahkú manipuláciu a používanie. Taktiež trvácnosť lana je veľmi dobrá. Musím však pochváliť aj vaše statické laná, ktoré svojou kvalitou patria k najlepšej ponuke na trhu.

 

    Prejdime už k takým ľahkým otázkam. Obľúbené jedlo a film?

Priznám sa, že nemám veľa času na sledovanie filmov ale Clint Eastwood ma vždy príjemne poteší, rad si ho pozriem. V jedle vôbec nemám preferencie. Skôr sa zameriavam na to, aby som si udržal váhový limit, ten je pre moje aktivity dôležitý.

   Máš rád zimu alebo leto?

Lezenie je moja hlavná aktivita, ale rád sadnem aj na bicykel. Pár dní v roku pri mori je taktiež veľmi fajn. Takže asi skôr leto.

   Nejaké osobné či profesné sny?

Nie, žiadne konkrétne sny nemám. Bolo by však super, keby som predsa len mal trochu viac času pre moju vášeň lezenie. Posledné roky je to ťažké a aj trochu komplikované. Práve teraz v mojom meste staviame novú lezeckú halu, kde plánujem otvoriť svoju prvú DOCROCK predajňu. Dúfam, že po jej otvorení príde trochu viac voľna.

    Ďakujeme Alberto za príjemný rozhovor a želáme Ti všetko dobré!